Digital Democracy Lab: Zarządzanie demokratycznymi decyzjami opartymi na sztucznej inteligencji KT4D Studium przypadku 3 - 2. spotkanie

to
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - Rakowicka 27, 31-510 Kraków
UC3 - 2

Partnerzy KT4D, Democratic Society i Instytut Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR), współorganizują Digital Democracy Lab: Democratic Stewardship of AI Enabled Democratic Decisions KT4D Use Case 3 - 2nd Meeting, które odbędzie się 25 października w Krakowie.

O wydarzeniu

Wydarzenie jest częścią projektu KT4D, który bada, w jaki sposób można chronić i wspierać demokrację i partycypację obywatelską w obliczu szybko zmieniających się technologii wiedzy, takich jak sztuczna inteligencja. W ramach projektu  jest to drugie z trzech spotkań poświęconych badaniu postrzegania technologii wiedzy przez obywateli oraz opracowywaniu materiałów edukacyjnych i gier w celu zwiększenia umiejętności cyfrowych.

Warsztaty dla obywateli w Warszawie/Krakowie odbywają się równolegle ze spotkaniem Use Case (UC2) w Madrycie, aby uwzględnić wpływ lokalnych kontekstów, takich jak normy, języki i oczekiwania społeczne, na demokrację i społeczeństwo obywatelskie.

To konkretne i spersonalizowane doświadczenie pozwala nam zrozumieć, w jakim stopniu postawy i skuteczne działania na rzecz ochrony demokracji w obliczu sztucznej inteligencji i dużych zbiorów danych zależą od specyficznych kulturowo sygnałów językowych i kontekstowych.

Docelowi odbiorcy i cele

Priorytetowymi segmentami odbiorców tego warsztatu są obywatele i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Cele warsztatów są następujące

  • Rozwijanie krytycznych umiejętności cyfrowych: Zwiększenie zrozumienia przez uczestników, systemów sztucznej inteligencji wykorzystywanych w demokratycznych kontekstach deliberacji i kształtowania polityki, w tym zbadanie „metabolizmu” Demonstratora Cyfrowej Demokracji i systemów sztucznej inteligencji w bardziej ogólnym ujęciu.

  • Praktykowanie demokratycznego zarządzania: Zapewnienie praktycznego doświadczenia w generowaniu, przeglądaniu i korygowaniu materiałów wyprodukowanych przez sztuczną inteligencję, demonstrując koncepcję zapętlonej demokracji  i demokratycznego zarządzania technologią.

  • Ocena sztucznej inteligencji w demokracji: Zachęcanie do refleksji nad wiarygodnością, legalnością i potencjalnym wpływem wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach demokratycznych i kształtowania polityki, w tym dyskusja na temat ryzyka, korzyści i kwestii etycznych.

  • Zidentyfikuj ulepszenia i implikacje: Zbadanie potencjalnych ulepszeń, ograniczeń i szerszych implikacji demokratycznej deliberacji i procesów tworzenia polityki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

  • Zbieranie spostrzeżeń dotyczących przyszłego rozwoju: Zbieranie opinii uczestników na temat ich doświadczeń z systemem AI i ogólnym procesem w celu informowania o przyszłych iteracjach Digital Democracy Lab i wniesienia wkładu w szerszy projekt KT4D.

Dlaczego warto wziąć udział

Digital Democracy Lab oferuje praktyczną możliwość zbadania połączenia sztucznej inteligencji i demokratycznego podejmowania decyzji. Podczas tego 5-godzinnego warsztatu (w tym 1-godzinnego lunchu) będziesz:

  1. Rozwijać krytyczne umiejętności cyfrowe, badając wewnętrzne działanie i decyzje projektowe systemów AI, a w szczególności systemów AI wykorzystywanych w demokratycznej deliberacji i kształtowaniu polityki.

  2. Zdobędziesz praktyczne doświadczenie w demokratycznym zarządzaniu technologią poprzez generowanie, przeglądanie i korygowanie briefów politycznych tworzonych przez sztuczną inteligencję.

  3. Ocenisz wiarygodność i legitymizację AI w procesach demokratycznych poprzez bezpośrednią interakcję z wyspecjalizowanym systemem AI.

  4. Zobaczysz jak przyczynić się do poprawy demokratycznej deliberacji opartej na sztucznej inteligencji poprzez przekazywanie informacji zwrotnych na temat swoich doświadczeń i identyfikowanie potencjalnych ulepszeń.

  5. Będziesz mieć okazję zaangażować  się w znaczące dyskusje na temat rozważań etycznych, ryzyka i korzyści wynikających z włączenia sztucznej inteligencji do kształtowania polityki.

  6. Zwiększysz swoją zdolność do uczestniczenia w przyszłych debatach publicznych na temat zarządzania sztuczną inteligencją, rozumiejąc zarówno jej potencjał, jak i ograniczenia.

Uczestnicząc w szkoleniu, odegrasz aktywną rolę w kształtowaniu sposobu, w jaki sztuczna inteligencja może być odpowiedzialnie zintegrowana z procesami demokratycznymi - i jak demokratyczne zarządzanie może być zintegrowane z nowymi technologiami; zapewniając, że przyszłe wdrożenia będą zgodne z wartościami i oczekiwaniami obywateli.

Podczas wydarzenia zapewniona będzie kawa i lekki lunch!

Zarejestruj się do 24 października!

Zarejestruj się tutaj  

KT4D Use Case